glosnarodu.pl
Wiadomości RSS

Logowanie | Przypomnij hasło

Zaloguj się przez Facebook, a zostaniesz automatycznie zarejestrowany!

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail jesli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę.

Ostatnio zarejestrowani

 • Karol Serwatko
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  petit_melody
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 1
 • Zdjęcie profilu
  skaza
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  karolin1992
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 4
 • Zdjęcie profilu
  SzVaRc
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  SzVaRc
  Ilość komentarzy: 6 Ilość głosów: 6
 • Agnieszka Wolska
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 1
 • Grzegorz Wolski
  Ilość komentarzy: 2233 Ilość głosów: 2233
Zobacz wszystkich
Dodaj materiał

Wieści z kraju

Polowanie na obywateli

Materiał dodał - asiennka
Dodano: 21|05|2011 - Saturday | Kategoria: Bezpieczeństwo
Polowanie na obywateli

Ostatni tydzień obfitował w spektakularne działania organów ścigania. Zatrzymano i ukarano mandatami kibiców Jagiellonii Białystok, manifestujących przeciw zamykaniu stadionów, zatrzymano też właściciela strony internetowej, dokumentującej i krytykującej wpadki prezydenta Bronisława Komorowskiego. A to wszystko w imię porządku, poszanowania wartości i walki z chuligaństwem. Doszło do niezwykłego odwrócenia ról. Oto w państwie rządzonym przez „gołębie” z Platformy Obywatelskiej rozpoczęło się polowanie na obywateli. W tym samym czasie „jastrzębie” z Prawa i Sprawiedliwości przyjęły role obrońców podstawowych wolności demokratycznych.

500 zł za lekceważenie konstytucyjnych organów RP

17 maja pod podlaskim urzędem wojewódzkim zebrała się grupa kibiców, by zaprotestować przeciw zamknięciu jednej z trybun stadionu Jagiellonii Białystok. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych w związku z zakłócaniem porządku publicznego i lekceważeniem organów państwa. Według policji zgromadzenie było nielegalne, a kibice mieli wykrzykiwać obraźliwe w stosunku do władz państwa hasła. Szesnaście osób otrzymało mandaty w wysokości 500 zł, z adnotacją, że kara dotyczy „lekceważenia konstytucyjnych organów RP poprzez wykrzykiwanie haseł zawierających brzydkie słowa". Postępowanie organów ścigania zaskoczyło przedstawicieli Stowarzyszenia Kibiców Jagielloni Białystok „Dzieci Białegostoku”. Według nich nie było żadnych podstaw do zatrzymania, a używany przez kibiców język nie przekraczał granic przyzwoitości.

Nalot ABW o świcie

Drugą spektakularną akcję przeprowadziła w tym tygodniu ABW. 20 maja o świcie funkcjonariusze zapukali do mieszkania studenta z Tomaszowa Mazowieckiego, właściciela strony internetowej antykomor.pl. Studenta nie zatrzymano, ani nie postawiono mu zarzutów, ale zarekwirowano jego komputer celem przeprowadzenia dalszego śledztwa. Prokuratura ma bowiem zbadać czy treści pojawiające się na stronie nie nosiły znamion znieważenia głowy państwa. Jeśli tak, to studentowi z Tomaszowa Mazowieckiego będą grozić nawet 3 lata więzienia. Na zamkniętej stronie antykomor.pl można przeczytać wyjaśnienia właściciela dotyczące przeznaczenia witryny i sposobu jej funkcjonowania. Według studenta była ona miejscem dokumentacji i krytyki kolejnych wpadek prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ukazujące się na niej treści spełniały kryteria satyry politycznej. Autor przyznał, że nigdy nie podżegał do nienawiści, ani nie znieważał głowy państwa, a wszystkie materiały posiadały cechy zwykłej polemiki politycznej. Strona miała być ponadto odpowiedzią na obrażanie i wyśmiewanie się w przeszłości z byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i PiS w obronie wartości obywatelskich

W obronie zatrzymanych w Białymstoku kibiców i studenta z Tomaszowa Mazowieckiego stanęły Prawo i Sprawiedliwość oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Członkowie podlaskiego PiS przyrównali działania policji do represji z czasów PRL-u, podczas których zamykano ludzi niewygodnych dla władzy. Fundacja zwróciła natomiast uwagę na obowiązujące w demokratycznym państwie prawa, niezbywalne prawo do krytyki władz publicznych. Organizacja wysłała też do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pismo-protest w sprawie zamykania stadionów, argumentując, że były one od zawsze miejscem debaty politycznej. Fundacja przypomniała, jak jeszcze za czasów PRL-u to właśnie na stadionach wywieszano zakazane transparenty „Solidarności”. W sprawie właściciela strony antykomor.pl ostro wypowiedział się natomiast były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Skrytykował on organy ścigania, powołane pierwotnie do walki z przestępczością, za akcję mającą na celu zastraszenie przeciwników obecnego obozu rządzącego. Zbigniew Ziobro zaproponował też, że Prawo i Sprawiedliwość zaangażuje się w obronę internauty, a jeśli ten wyrazi zgodę, to wynajmie mu nawet adwokata.

Wydarzenia ostatniego tygodnia rzeczywiście wymagają ostrej reakcji. O ile jednak działania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wzbudzają powszechny respekt, o tyle poczynania polityków Prawa i Sprawiedliwości wywołują u wielu osób lekki uśmiech. Przecież w obronie ofiar organów ścigania staje Zbigniew Ziobro, człowiek który jeszcze kilka lat temu prowadził prawdziwe krucjaty przeciw obywatelom własnego państwa. Prawo i Sprawiedliwość wydaje się też nie pamiętać, jak to za czasów swoich rządów dokonano bezprecedensowej obławy na bezdomnego Huberta H., który w czasie rozmowy z policjantami znieważył prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

źródło: tvp.pl, gazeta.pl

Podobne publikacje

Komentarze

16|12|2011 godzina 02:45:52
I znów Ormo w Polsce,heh
Ilość punktów 0/0 | 0%

Rejestracja | logowanie

Podaj nazwę użytkownika.
Hasło powinno zawierać minimum 6 znaków.
Powtórz prawidłowo hasło.
Podaj poprawny adres e-mail. Wymagany do aktywacji konta.
* Regulamin
Zaakceptuj regulamin.
* Należy wypełnić wszystkie pola

Przypomnij hasło | Zaloguj