glosnarodu.pl
Wiadomości RSS

Logowanie | Przypomnij hasło

Zaloguj się przez Facebook, a zostaniesz automatycznie zarejestrowany!

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail jesli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę.

Ostatnio zarejestrowani

 • Karol Serwatko
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  petit_melody
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 1
 • Zdjęcie profilu
  skaza
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  karolin1992
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 4
 • Zdjęcie profilu
  SzVaRc
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  SzVaRc
  Ilość komentarzy: 6 Ilość głosów: 6
 • Agnieszka Wolska
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 1
 • Grzegorz Wolski
  Ilość komentarzy: 2233 Ilość głosów: 2233
Zobacz wszystkich
Dodaj materiał

Wieści z kraju

Specjalne strefy ekonomiczne szansą na obniżenie bezrobocia w Polsce.

Materiał dodał - KKowalska
Dodano: 18|11|2010 - Thursday | Kategoria: Gospodarka
Specjalne strefy ekonomiczne szansą na obniżenie bezrobocia w Polsce.

Polska, choć jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który w okresie kryzysu gospodarczego zanotował wzrost PKB, dziś sama boryka się ze spowolnieniem gospodarczym. Mimo to, jak podaje firma doradcza KPMG specjalne strefy ekonomiczne mogą mówić o sukcesie.

Rozwój specjalnych stref ekonomicznych ma ogromne znaczenie także dla polskiego rynku pracy. Więcej inwestorów oznacza w praktyce nowe miejsca zatrudnienia. Z raportu opracowanego przez KPMG wynika wyraźnie, że w 2010 udało się przyciągnąć znacznie więcej inwestorów niż w roku ubiegłym i wydano więcej zezwoleń.

Niekwestionowanym liderem rozwoju specjalnych stref ekonomicznych są strefa łódzka oraz strefa wałbrzyska. W sumie przyciągnęły one 22 nowe firmy. W efekcie poziom zatrudnienia w nich wzrośnie w skali roku aż o 8%. W tym miejscu warto przypomnieć, że rok 2009 był niezwykle trudnym dla całej gospodarki i bezpośrednio dotknął także strefy, w których po raz pierwszy w historii zanotowano spadek liczby osób zatrudnionych. Kryzys ten, wydaje się jednak, został zażegnany a ożywienie gospodarcze znów przyciąga inwestorów.

Jedną z firm, które zdecydowały się na inwestycje w polskich strefach jest PGE. Efektem tej inwestycji ma być wybudowanie w pomorskiej specjalnej strefie ekonomicznej elektrowni atomowej. Możemy też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba inwestujących firm będzie rosła, do czego przyczynią się opinie dotychczasowych inwestorów. Aż 92% z nich uważa, że decyzja o zainwestowaniu w  strefę była pozytywną a 83% oceniła swoją strefę na poziomie bardzo dobrym.

Jak się jednak okazuje, inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych są dziś przysłowiową kroplą w morzu potrzeb. Jeśli weźmiemy bowiem poziom wszystkich nakładów inwestycyjnych w skali roku, zauważymy, że trend spadkowy uległ jeszcze pogłębieniu.

Źródło: dziennik.pl

3grosze: Ciekawe, czy ktoś z pomysłodawców specjalnych stref ekonomicznych w swoim pomyśle uwzględnił dobro pracowników. Zagraniczne firmy dostają ziemie za półdarmo na ekstra warunkach i najtańszą siłę roboczą w Europie, która pracuje za 1100 zł netto. Jakby tego było mało to pracodawcy nie patyczkują się ze swoimi pracownikami i nagminnie łamią ich prawa.
Jak tak dalej będzie to staniemy się prowincją Chin z tym że znajdującą się w Europie.
W końcu gdy ktoś się obudzi i będzie chciał zrobić z tym porządek, to przedsiebiorcy przeniosą swoje fabryki dalej na wschód i tyle nam z tego wszystkiego przyjdzie.
Już teraz nie możemy oddawać swojej skóry i swoich ziem prawie za darmo!

Komentarze

Rejestracja | logowanie

Podaj nazwę użytkownika.
Hasło powinno zawierać minimum 6 znaków.
Powtórz prawidłowo hasło.
Podaj poprawny adres e-mail. Wymagany do aktywacji konta.
* Regulamin
Zaakceptuj regulamin.
* Należy wypełnić wszystkie pola

Przypomnij hasło | Zaloguj