glosnarodu.pl
Wiadomości RSS

Logowanie | Przypomnij hasło

Zaloguj się przez Facebook, a zostaniesz automatycznie zarejestrowany!

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail jesli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę.

Ostatnio zarejestrowani

 • Karol Serwatko
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  petit_melody
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 1
 • Zdjęcie profilu
  skaza
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  karolin1992
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 4
 • Zdjęcie profilu
  SzVaRc
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 0
 • Zdjęcie profilu
  SzVaRc
  Ilość komentarzy: 6 Ilość głosów: 6
 • Agnieszka Wolska
  Ilość komentarzy: 0 Ilość głosów: 1
 • Grzegorz Wolski
  Ilość komentarzy: 2233 Ilość głosów: 2233
Zobacz wszystkich
Dodaj materiał

Wieści z kraju

Kolejna obietnica przepadła, najbiedniejsi nie dostaną obiecanych 20 zł

Materiał dodał - MonikaGawlik
Dodano: 10|12|2010 - Friday | Kategoria: Gospodarka
Kolejna obietnica przepadła, najbiedniejsi nie dostaną obiecanych 20 zł

Komisja Trójstronna ustaliła…, a rząd zatwierdził własną kwotę płacy minimalnej. Solidarność i OPZZ mówi o „podeptaniu” dialogu publicznego.

Rząd ustalił wysokość płacy minimalnej na kwotę 1386 zł miesięcznie, niestety ustalenia te nie podobają się związkowcom. Kwota ta bowiem została przyjęta samowolnie i niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Komisji Trójstronnej oraz przy zakwestionowaniu decyzji przez ministrów gospodarki i polityki społecznej.

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej oświadczył, iż rząd zatwierdził wytyczne ministra finansów oraz premiera, dla zachowania płacy minimalnej na poziomie, jaki zaproponował rząd.

Jakiś czas wcześniej minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak oświadczyła w Sejmie, iż rząd dyskutuje nad dwoma wielkościami najniższej płacy, to jest 1386 zł i 1408 zł, oraz że ostatecznie została zatwierdzona druga kwota. Również związki zawodowe zgodziły się na zatwierdzenie płacy w wysokości 1408 zł, ostatecznie także pracodawcy przychylili się do decyzji.

"Podeptanie" dialogu społecznego

Mimo obietnic i możliwości oddania najbiedniejszym 20 zł miesięcznie, rząd postanowił dalej „ograbiać” najuboższych. Związkowcy zaś trafnie nazwali zachowanie rządu – „podeptaniem” dialogu społecznego. Komisja ustaliła i wypracowała postanowienia, a rząd metodą samowolki podjął własne decyzje. Została przyjęta uchwała dotycząca kwoty płacy minimalnej. Wszystkie strony posiedzenia, razem z rządem opowiedziały się za wynagrodzeniem w kwocie 1408 zł, jak powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność, Janusz Śniadek.

Pilne zwołanie posiedzenia Komisji…

Po zaistniałych wydarzeniach wszyscy domagają się pilnego zwołania komisji w celu wyjaśnienia zaistniałych zmian oraz zignorowania wcześniejszych ustaleń. Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz twierdzi, iż ustalenie płacy minimalnej w kwocie 1386 zł przyczyni się do wzrostu ubóstwa i biedy. Dodał również, iż zasugerowana przez rząd kwota płacy minimalnej nie zabezpieczy wzrostu cen towarów i usług.

Według ustaleń rządu i Komisji Trójstronnej…

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wyraźnie wskazuje, iż  wynagrodzenie winno być negocjowane w Komisji Trójstronnej oraz przyjmowane przez rząd. Jeżeli natomiast strony nie dojdą do porozumienia w terminie do 15 lipca danego roku, rząd

określa płacę minimalną w rozporządzeniu, które ma wydać do 15 września.

Natomiast 15 września Komisja zdefiniowała, za pomocą korespondencyjnego głosowania, uchwałę w sprawie zmiany terminów ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2011 rok

"W myśl przyjętej uchwały terminy dotyczące uzgodnienia wysokości płacy minimalnej zostały przesunięte do dnia 29 września 2010 r. Powodem zmiany terminów była konieczność oszacowania skutków finansowych dla budżetu państwa wynikających z ewentualnego podwyższenia kwoty minimalnej do 1408 zł z pierwotnie proponowanej 1386 zł" - napisano wówczas w komunikacie Komisji Trójstronnej.

Komentarze

13|10|2010 godzina 15:42:50

Nie bardzo tylko rozumiem o co jest ten spór. Wygląda mi to na kolejny temat zastępczy, jak ten z krzyżem.


Teoretycznie ten jest lepszy bo pozornie mniej abstrakcyjny niż sprawa krzyża.


Piszę "pozornie" dlatego, że jeśli pracodawca będzie chciał płacić mniej to nie ma takiego prawa, które mu tego zabroni. Mamy umowy zlecenie, dzieło, kontrakty i inne narzędzia pozwalające na płacenie jak najmniej. I przedsiębiorcy z tych narzędzi chętnie korzystają.


Według mnie płaca minimalna to kolejny abstrakt, relikt który być może w czasach PRL-u miał jeszcze rację bytu, ale dziś już nie.


Jeśli rząd naprawdę chce, żebyśmy więcej zarabiali, powinien wziąć się za gruntowne zmiany w zakresie zatrudniania pracowników. Takie zmiany, które spowodują, że wreszcie zacznie się to w Polsce opłacać.

Ilość punktów 1/0 | 100%

Rejestracja | logowanie

Podaj nazwę użytkownika.
Hasło powinno zawierać minimum 6 znaków.
Powtórz prawidłowo hasło.
Podaj poprawny adres e-mail. Wymagany do aktywacji konta.
* Regulamin
Zaakceptuj regulamin.
* Należy wypełnić wszystkie pola

Przypomnij hasło | Zaloguj